Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » układ hamulcowy » hamulce bębnowe » hamulec postojowy

hamulec postojowy

wybierz markę samochodu:
hamulec postojowy

Hamulec postojowy

Waga przeciętnego samochodu miejskiego zazwyczaj nie spada poniżej jednej tony. Utrzymanie tak dużej masy w bezruchu wymaga odpowiednich urządzeń, w tym skutecznego układu hamowania. Standardowy hamulec tarczowy czy bębnowy, odpowiedzialny za zatrzymanie auta nie zawsze jest wystarczający do jego utrzymania na postoju. Dlatego w pojazdach montuje się też hamulec postojowy. Jest on stosunkowo prostym rozwiązaniem mechanicznym, znanym też jako hamulec ręczny. Nazwa wynika z faktu uruchamiania go przez zaciągnięcie ręcznej dźwigni. W nowoczesnych pojazdach zastępuje się ją już przyciskiem na konsoli. 
 

Jak działa hamulec postojowy?


Hamulec postojowy jest zintegrowany z tradycyjnym układem hamulcowym, przez połączenie z nim dodatkową linką. Elementem aktywnym są szczęki, które po zaciągnięciu dźwigni rozszerzają się i powodują zablokowanie bębna. W samochodach z hamulcami tarczowymi bęben jest montowany jako element dodatkowy, który umożliwia unieruchomienie osi pojazdu. W efekcie samochód pozostaje w stabilnej pozycji, a jego poruszenie wymaga pokonania znacznie większego oporu, niż w przypadku użycia jedynie hamulca głównego. Układ tego typu służy nie tylko do unieruchamiania auta podczas postoju, ale jest też elementem awaryjnego systemu hamulcowego. Jest niezastąpiony podczas ruszania czy zatrzymywania się na wzniesieniach.

Elementy hamulca postojowego w naszej ofercie


W asortymencie naszego sklepu znajdziesz podstawowe elementy hamulca postojowego, niezbędne do zapewnienia sprawności tego układu. Wymiana linek czy szczęk jest niezbędna z uwagi na ich zużywanie się (np. rozciąganie linek), podobnie, jak ma to miejsce w przypadku głównych hamulców tarczowych czy bębnowych. W ofercie mamy szczęki do hamulców postojowych znanych i cenionych na rynku marek – HELLA, A.B.S., ATE, Kraft Automotive i innych. Jeśli jesteś właścicielem Subaru, KIA, Mercedesa czy BMW u nas znajdziesz potrzebne detale. Polecamy też zestawy akcesoriów oraz szereg zamienników.