Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » systemy komfortowe » podnośnik szyby

podnośnik szyby

wybierz markę samochodu:
podnośnik szyby

Podnośnik szyby 


Cały mechanizm odpowiedzialny za podnoszenie i opuszczanie szyby w samochodzie znajduje się wewnątrz drzwi samochodowych. Sterowanie może odbywać się za pomocą korbki (stosowane w starszych modelach pojazdu) lub elektrycznego systemu (w nowszych modelach aut). Mechanizm składa się z dźwigni lub linek, które służą do przesuwania się szyby. Przy elektrycznym sterowaniu montuje się dodatkowo silniczek, odpowiadający za jego pracę. Wymiana podnośnika szyby jest konieczna w momencie, kiedy dojdzie do jego awarii, która skutkuje przekrzywieniem szyby, jej zablokowaniem zarówno przy otwartej, jak też zamkniętej szybie. Zdarza się również, że dochodzi do zerwania się linek mechanizmu, czego następstwem jest opadnięcie szyby od wewnątrz i jej rozbicie.

Wymiana podnośnika szyby w samochodzie


Podobnie wygląda ona przy sterowaniu manualnym, jak też elektrycznym. Wymiana podnośnika szyby rozpoczyna się od odkręcenia boczków drzwi. Problemy pojawiają się niekiedy już na tym etapie, ponieważ nie zawsze śrubki i inne elementy mocujące są widoczne. W nowoczesnych pojazdach ukrywa się je m.in. pod ozdobnymi listwami. Elementy dekoracyjne trzeba delikatnie podważyć, zachowując szczególną ostrożność, aby ich nie uszkodzić i nie porysować ich powierzchni. Ponadto uwagę trzeba zwrócić na nagłośnienie i wiązki elektryczne zamontowane w drzwiach, aby nie doszło również do ich uszkodzenia. 

Aby wymienić podnośnik szyby, w następnej kolejności odpinamy wszystkie kostki i odkręcamy ramę okna. Trzeba również zdemontować uszczelkę, znajdującą się po wewnętrznej stronie drzwi, po czym wysunąć szybę, co pozwoli nam uzyskać łatwy dostęp do mechanizmu sterowania. Teraz możesz już dokonać wymiany podnośnika szyby, po czym, przy montażu kolejnych elementów postępować w ten sam sposób, co przy ich demontażu, tylko w odwrotnej kolejności. 

Wymiana podnośnika szyby jest stosunkowo łatwą czynnością, która wymaga jednak dużej ostrożności, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia innych elementów, znajdujących się w drzwiach.