W okresie wakacyjnym obsługa telefoniczna w godzinach 8:00 - 12:00
Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » silnik » sterowanie silnikiem » łańcuch rozrządu, prowadnice » zestaw łańcucha rozrządu

zestaw łańcucha rozrządu

wybierz markę samochodu:
zestaw łańcucha rozrządu

Zestaw łańcucha rozrządu 


Starsze modele samochodów wyposażone były w łańcuchy rozrządu, które wytrzymywały nawet pół miliona kilometrów. W nowocześniejszych pojazdach jego wymiana odbywa się znacznie częściej. Łańcuchy znalazły jednak zastosowanie szczególnie w napędach jednostek turbodoładowanych. Przyczyną zmian dotyczących częstszej wymiany łańcucha rozrządu jest przede wszystkim rozwój technologiczny pojazdów, które zostały wyposażone w bardziej skomplikowane technologie. Problem nasilił się też wraz z wydłużeniem interwałów między kolejnymi wymianami oleju. Zestaw łańcucha rozrządu umożliwia jego wymianę w momencie jego naturalnego zużycia, ale też w przypadku awarii i usterki.

Objawy uszkodzenia łańcucha 


Jak rozpoznać, że potrzebny Ci będzie nowy zestaw łańcucha rozrządu? Co świadczy o jego awarii? Na pewno jest to charakterystyczny dźwięk, przypominający metaliczne chrobotanie, w momencie, kiedy silnik jest zimny, z kolei olej gęsty. Kiedy prędkość obrotowa silnika wzrasta, dźwięk jest coraz głośniejszy. W takim przypadku należy możliwie jak najszybciej dokonać wymiany zużytego elementu, do czego potrzebny Ci będzie zestaw łańcucha rozrządu. Może się okazać, że problem zostanie rozwiązany po wymianie jedynie napinacza łańcucha rozrządu. Przy bardziej zaawansowanych usterkach konieczna będzie wymiana również łańcucha, uszczelniacza oraz koła zębatego. 

W przypadku, kiedy łańcuch rozrządu jest już mocno wydłużony, pojawiają się problemy z rozruchem. Fakt ten sygnalizuje nam kontrolka awarii silnika. Zaawansowane stadium zużycia łańcucha może skutkować jego pęknięciem lub przeskoczeniem. 

Zestaw łańcucha rozrządu – koszty jego wymiany 


Im wcześniej zostanie wykryta awaria, tym koszty naprawy będą niższe. Warto jednak mieć świadomość, że przy przekładniach łańcuchowych zalecana jest też wymiana elementów, które z nimi współpracują, a więc np. koła zębatego. Niekiedy to ich zużycie jest przyczyną rozciągającego się łańcucha. Wymiana jest bardzo pracochłonnym procesem, co również ma wpływ na stosunkowo wysokich kosztów naprawy. Dobry zestaw łańcucha rozrządu pozwoli Ci uniknąć kolejnej przedwczesnej wymiany i naprawy.