Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » filtry » filtr kabinowy, przeciwpyłkowy

filtr kabinowy, przeciwpyłkowy

wybierz markę samochodu:
filtr kabinowy, przeciwpyłkowy

Filtr kabinowy, przeciwpyłkowy

 

Do czego służy filtr kabinowy? Jak często trzeba wymieniać filtr kabinowy? Czy warto kupić droższy filtr przeciwpyłkowy czy zadowolić się tańszym zamiennikiem ? Takie pytania zadaje sobie przeciętny posiadacz samochodu.

Filtr przeciwpyłkowy, zwany często filtrem kabinowym, oczyszcza powietrze dostarczane do przedziału pasażerskiego w samochodzie. Jest to sprawa dosyć często bagatelizowana przez posiadaczy samochodu ale niesłusznie. Jest to element eksploatacyjny auta, który powinien być wymieniany stosunkowo często. Niedostateczna ilość dopływającego powietrza do strefy kierowcy i pasażerów, może powodować szybsze zmęczenie prowadzącego pojazd i obniżenie koncentracji. Z kolei całkowite usunięcie filtra kabinowego może dać w efekcie zwiększony napływ zanieczyszczeń z otoczenia poruszającego się pojazdu, w tym tak niebezpiecznych dla zdrowia jak pyły zużytych klocków hamulcowych unoszące się nad jezdnią.

Dlaczego nie warto oszczędzać na  filtrze przeciwpyłkowym?

filtry kabinowe w ofercie e-autoparts.pl
Budowa filtra kabinowego nie jest wcale taka prosta jak by sie mogło wydawać. Zanieczyszczenia filtrowane są przez na trzy a nawet cztery warstwy materiału filtrującego. Pierwsza z nich zatrzymuje największe cząstki zaniczyszczeń. Druga jest naładowana elektrostatycznie i higroskopijna co umożliwia zatrzymywanie wszelkiego rodzaju drobnych pyłków i bakterii. Trzecia pełni rolę stabilizatora całego filtra. Występują także filtry z warstwą węgla aktywnego, która ma za zadanie filtrowanie szkodliwych dla zdrowia gazów spalinowych. Tańsze wersje filtrów kabinowych wkłąd filtracyjny wykonany maja z taniej bibuły, nieodpornej na zawilgocenie i znacznie zmniejszającej własciwości filtracyjne.

Czy wymiana fltra kabinowego ma sens?


Panuje powszechne przekonanie, że filtr kabinowy ważny jest przede wszystkim dla alergików i osób chorych na astmę. Nie jest to do końca prawdą, bo kierujący pojazdem także wdycha szkodliwe substancje stojąc np. w korku czy poruszając się na zatłoczonej ulicy. Prowadzi to do tego, że stężenie szkodliwych substancji w powietrzu jest kilkaktornie większa w kabinie pojzadu niż na drodze. Zatkanie filtra powoduje naturalny odruch aby podkręcić klimatyzację czy też wentylację czym jeszcze bardziej pogarszamy sprawę.

Jak często powinno wymieniać się filtr kabinowy?


Generalnie zaleca się wymianę filtra przeciwpyłkowego co najmniej co 20 000 km. Jednak przy przeważającym ruchu miejskim, wymiana filtra kabinowego co 10 000 km nie jest żadną przesadą. Wskazane jest także czyszczenie filtra z nagromadzonych zanieczyszczeń co jakiś czas. W ofercie sklepu z częściami samochodowymi e-autoparts.pl znajdziecie szeroka gamę filtrów kabinowych różnych producentów. Nasze filtry przeciwpyłkowe produkowane są z wysokiej jakości materiałów zapewniających właściwe oczyszczanie powietrza w kabinie kierowcy.


informacje dodatkowe: