Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » elektryka » oświetlenie » oświetlenie do jazdy w dzień

oświetlenie do jazdy w dzień

wybierz markę samochodu:
oświetlenie do jazdy w dzień

Oświetlenie do jazdy w dzień


Jest to kategoria samochodowego oświetlenia, systematyzująca lampy stosowane wyłącznie w ciągu dnia (ang. DRL — Daytime Running Lights). Nie należy mylić ich ze światłami mijania. W krajach, w których istnieją przepisy, mówiące o tym, że światła mijania muszą być używane całą dobę przez cały rok, oświetlenie do jazdy dziennej nie znajduje specjalnego zastosowania. W innych przypadkach można go używać w warunkach dobrej przejrzystości powietrza i dobrej widoczności w ciągu dnia.

DRL charakteryzują się tym, że zwykle zużywają mniej energii niż światła mijania. Pozwala to na oszczędności na mniejszym zużyciu paliwa. Warto pamiętać, że zadaniem świateł do jazdy dziennej nie jest oświetlanie drogi przed samochodem. Podstawowym założeniem tego typu oświetlenia jest zapewnienie optymalnej widoczności pojazdu dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Z tego właśnie względu, powinny one być używane jedynie od zmierzchu do świtu w odpowiednich warunkach.

Od kilkunastu lat DRL montowane są w samochodach seryjnie. System powinien uruchamiać takie światła jednocześnie ze startem jednostki napędowej, natomiast po włączeniu świateł mijania, drogowych albo przednich przeciwmgłowych, oświetlenie do jazdy dziennej powinno zostać wyłączone.