Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » zawieszenie i amortyzacja » amortyzator

amortyzator

wybierz markę samochodu:
amortyzator

Amortyzatory samochodowe


amortyzatory najtaniej w e-autoparts.pl Amortyzator samochodowy to część pojazdu, której obowiązkiem jest przejąć i rozproszyć nadmiar energii w układzie mechanicznym. W samochodach są stosowane w celu zapobiegania podbicia czyli oderwaniu koła od drogi. Amortyzator sprawia, że koło nie odrywa się od gruntu. To gwarancja łatwiejszego kierowania pojazdem i skuteczniejszego hamowania, a zarazem bardziej komfortowej i bezpiecznej jazdy. Amortyzator hydrauliczny jest jednym z wielu ich gatunków. Wnętrze cylindra wypełnione jest cieczą, która tłumi ruch tłoka.
Innym rodzajem jest amortyzator sprężynowy, który jest wykorzystywany zazwyczaj w rowerach.
Amortyzator magnetyczny różni się od innych między innymi tym, że jego konstrukcja pozbawiona jest tradycyjnych zaworków przepływowych. Dodatkowo, zagłuszanie ruchu tłoka uzależnione jest od wartości prądu sterującego.

Jeśli ważne jest dla nas bezpieczeństwo i komfort jazdy, powinniśmy często kontrolować jakość i stan amortyzatorów. Do badań amortyzatorów używa się specjalizowanych maszyn sprawdzających ich stan techniczny. Samo Badanie polega na wprowadzeniu koła w drgania o określonej amplitudzie i pomiar czasu w jakim koło styka się z powierzchnią. Współczynnik procentowy takiego kontaktu, jest wykładnią do oceny możliwości tłumiących amortyzatora. Przyjmuje się, że wynik powyżej 21% świadczy o dostatecznej sile tłumienia. Równie istotnym czynnikiem co tłumienie, jest różnica w sile tłumienia amortyzatorów. Dotyczy to jednej osi pojazdu. Dla samochodów osobowych nie powinna przekraczać 15%.
Wielu użytkowników zastanawia się czasami, co jaki amortyzator jest lepszy: Kayaba czy Sachs, Sachs czy Monroe, Monroe czy Kayaba. Odpowiedź jest prosta. Otóż każdy, byle był w dobrym stanie i właściwie spełniał swoją rolę.najtańsze amortyzatory w e-autoparts.pl

Aby amortyzatory samochodowe służyły nam długo i bezawaryjnie należy pamiętać o kilku prostych zasadach.
Po pierwsze podczas ich wymiany, koniecznie trzeba wymienić również osłony i odboje amortyzatorów, jeżeli takie występują. Piasek i zanieczyszczenia dostające się w trakcie eksploatacji w elementy gumowe, potrafi bardzo szybko zniszczyć powierzchnię tłoczyska amortyzatora i doprowadzić do jego nieszczelności a w rezultacie, do utraty tłumienia.
Drugą sprawą jest to, żeby nadmiernie nie przeciążać pojazdu. Samochód i jego części projektowany jest na określone obciążenia i przewożenie worków z ziemniakami albo cementu może w błyskawicznym tempie zarżnąć najlepsze nawet amortyzatory.
Także niezwykle ważny jest właściwy dobór amortyzatorów do marki i typu pojazdu. Nie można ich dobierać tylko na podstawie wymiarów zewnętrznych. Pozornie takie same amortyzatory mogą się różnić skokiem albo siłą tłumienia. Jeżeli sami nie potrafimy ich precyzyjnie dobrać do swojego samochodu, zdajmy się tutaj na pomoc fachowców z branży motoryzacyjnej. Pomimo łudzącego podobieństwa różne będą amortyzatory do Skody czy amortyzatory do Forda. Błąd we właściwym ich dobraniu, może w najlepszym przypadku zmniejszyć komfort jazdy, w gorszym prowadzić do uszkodzenia amortyzatorów lub samego pojazdu.

Wybierz sprawdzonego producenta amortyzatorów samochodowych!


Jeżeli chodzi o samych producentów amortyzatorów samochodowych, to jest ich wielu. Prym wiodą niewątpliwie dostawcy na wyposażenie OEM, jak na przykład: Sachs, Kayaba, Monroe. Maja niewątpliwie najlepszą reputację jeżeli chodzi o trwałość i duże pokrycie rynku. Po palcach depcze im jednak konkurencja niezależnych producentów, produkujących amortyzatory tylko na rynek zamienników. Znane są takie marki jak Kager, Quinton, Gh, Magnum, mające w swojej ofercie spora ilość amortyzatorów w całkiem przyzwoitych cenach.
Warto o tym pamiętać, przymierzając się do wymiany amortyzatorów zwłaszcza w wiekowym aucie.
 
amortyzatory Sachs amortyzatory KYB Kayaba
amortyzatory Monroe amortyzatory Bilstein
amortyzatory Kager amortyzatory Kamoka
amortyzatory Magnum amortyzatory GH
amortyzatory Maxgear amortyzatory Kraft

informacje dodatkowe: