W okresie wakacyjnym obsługa telefoniczna w godzinach 8:00 - 12:00
Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » wyposażenie wnętrza » podnośnik szyby

podnośnik szyby

wybierz markę samochodu:
podnośnik szyby

Podnośnik szyby


Podnoszenie i opuszczanie szyb w oknach samochodowych nie byłoby możliwe bez urządzenia zwanego podnośnikiem szyb. Umożliwiają one szybkie i wygodne regulowanie pozycji szyb, a tym samym wydajną cyrkulację powietrza wewnątrz kabiny.

Wyróżnia się dwa rodzaje podnośników do szyb. Wciąż spotykane są podnośniki ręczne (manualne) i coraz powszechniej stosowane elektryczne.

Niezależnie od rodzaju napędu, podnośnik zbudowany jest jako zestaw linek i dźwigni, którego celem jest przesuwanie szyby po prowadnicach. Rozwiązania manualne wykorzystują korbkę, za pomocą której użytkownik reguluje położenie szyby w osi pionowej. Nowocześniejsza opcja, jaką jest podnośnik elektryczny, używa do tego celu silnika elektrycznego. Steruje nim kierowca lub pasażer za pomocą zestawu przycisków.

Częstą przyczyną awarii tego podzespołu jest przedostający się do wnętrza kurz oraz inne zanieczyszczenia. Zabrudzenia uszkadzają i w efekcie blokują mechanizm, co może doprowadzić do zerwania linki lub zaczepów, które mocują szybę do prowadnicy. Zaleca się, by przynajmniej dwa razy do roku rozmontować mechanizm sterowania szybą i przeczyścić go. Całkowite bagatelizowanie problemu prędzej, czy później doprowadzi do zerwania linek trzymających szybę, która spadnie do wnętrza drzwi i ulegnie rozbiciu.