Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » klimatyzacja » osuszacz klimatyzacji

osuszacz klimatyzacji

wybierz markę samochodu:
osuszacz klimatyzacji

Osuszacz klimatyzacji samochodowej


Klimatyzacja w samochodzie nie jest obecnie luksusem, a standardem, bez którego wielu nie wyobraża sobie codziennej jazdy. Aby jednak działała ona sprawnie, należy pamiętać o regularnym jej serwisie, w przeciwnym razie konieczna będzie wymiana jej części, w tym w niektórych przypadkach osuszacza klimatyzacji. 

Osuszacz klimatyzacji odpowiedzialny jest za utrzymanie prawidłowego poziomu wilgoci w całym układzie klimatyzacji samochodowej, nie dopuszcza on do powstania jej nadmiaru. W przypadku kiedy poziom wilgoci jest za wysoki, może dojść do wystąpienia korozji na metalowych elementach układu klimatyzacji. Skutkuje to zanieczyszczeniem czynnika chłodzącego, który w takim stanie blokuje proces skraplania. Osuszacz klimatyzacji samochodowej występuje najczęściej w postaci niewielkiego zbiorniczka wykonanego z aluminium. Jego miejsce jest na przewodach klimatyzacji, dokładnie między skraplaczem, a parownikiem. 

W przypadku nadmiaru wody, która przedostaje się do układu chłodzącego dochodzi do osadzania się jej w skrystalizowanej postaci, czynnik chłodzący nie ma możliwości swobodnego przepływu. Osuszacz klimatyzacji pełni jeszcze jedną ważną funkcję – filtruje zanieczyszczenia. Osuszacz klimatyzacji samochodowej należy wymienić w momencie, kiedy przedostanie się do niego wilgoć. Dzieje się tak najczęściej przy wymianie kompresora i rozszczelnienia układu chłodzenia. Ponadto według zaleceń specjalistów nowy osuszacz klimatyzacji powinno się zamontować po upływie około 2 lat użytkowania pojazdu. 
 

Wymiana osuszacza klimatyzacji


Osuszacz klimatyzacji samochodowej powinien wymieniać fachowiec. Pamiętaj o tym, że swoje zadanie zaczyna on spełniać już w momencie jego rozpakowania. Jeżeli przed montażem na dłuższy czas pozostawisz go otwartym, jego skuteczność może się zmniejszyć, a nawet będzie on całkowicie bezużyteczny. To jeden z najczęściej popełnianych błędów przez osoby, które bez doświadczenia i odpowiedniej wiedzy decydują się na samodzielną wymianę osuszacza.