Akumulator samochodowy
Akumulatory rozruchowe we współczesnych samochodach spełniają taką samą rolę jak w ich poprzednikach. Jak sama nazwa wskazuje mają za zadanie uruchomić silnik pojazdu. Inną istotną funkcją akumulatora samochodowego jest dostarczanie niezbędnego prądu do wszystkich odbiorników, głównie podczas postoju pojazdu, kiedy alternator nie dostarcza prądu do obwodów zasilania auta.
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie akumulatora samochodowego?
Generalną zasadą jest dobieranie akumulatora do danego modelu i typu auta. Moc rozruchowa i pojemność
akumulatora rozruchowego obliczona jest na zapotrzebowanie samochodu na zużycie energii elektrycznej. Także alternator ma określone możliwości ładowania akumulatora. Oznacza to, że kupując akumulator nie możemy zbytnio zawyżyć jego parametrów jeżeli chodzi o pojemność, bo może sie okazać, że zamontowany w pojeździe alternator nie może go skutecznie doładowywać podczas eksploatacji co moze skutkować stopniowym zasiarczeniem akumulatora i obniżeniem jego pojemności oraz mocy rozruchowej. Oczywiście równie istotnym czynnikiem są gabaryty akumulatora samochodowego. Kupiony zbyt duży akumulator może najzwyczajniej nie zmieścić się w miejscu montażu. Innymi czynnikami są wielkość klem oraz ich rozmieszczenie. Niektóre samochody azjatyckie mogą mieć klemy węższe od ich europejskich odpowiedników. Rozmieszczenie klem jest także istotne. Wyróżniamy akumulatory z lewym minusem (L-) czyli prawym plusem (P+) albo lewym plusem (L+) czyli prawym minusem (P-). Jak sprawdzić jaki mamy sposób rozmieszczenia klem? Należy ustawić akumulator klemami w swoją stronę i sprawdzić po której stronie jest klema plusowa (albo minusowa). Klema plusowa jest zazwyczaj oznaczona +, jest ona także zawsze grubsza od klemy minusowej.
Jak często trzeba wymieniać akumulator?
Żywotność nowego akumulatora przy sprawnej instalacji elektrycznej samochodu jest dosyć długa. Niebagatelne znaczenie ma też sposób eksploatacji pojazdu - czy przejazdy pomiędzy poszczegółnymi uruchomieniami samochodu są na tyle długie, aby akumulator mógł zostac skutecznie doładowany przez alternator. Ocenia się, że można nie zaglądać do akumulatora przez 4-5 lat i nie powinny występować problemy z jego parametrami rozruchowymi.
Kiedy należy wymienić akumulator w samochodzie?
Należy obserwować z jaką mocą akumulator jest w stanie zakręcić rozrusznikiem szczególnie w mroźne dni zimą lub bardzo ciepłe latem. Jeżeli obserwowany jest znaczny spadek mocy, oznacza to, że należy rozważyć wymianę akumulatora na nowy. Oczywiście wskazane jest także uprzednie sprawdzenie prądu ładowania altenatora aby wykluczyć jego wpływ na obniżenie mocy rozruchowej akumulatora.
Szukasz akumulatora do swojego samochodu?
Sprzedawcy ze sklepu z częściami samochodowymi e-autoparts.pl pomogą Ci w jego doborze. Mamy w ofercie dużą ilość
akumulatorów samochodowych do wszystkich aut. Oferujemy
akumulatory Bosch,
Varta,
Kager,
Maxgear,
Werteile.
informacje dodatkowe: