Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » elektryka » alternator i pojedyncze części » alternator

alternator

wybierz markę samochodu:
alternator

Alternator samochodowy 


Są takie elementy samochodów, które nadal  pozostają niezmienne pomimo wdrożenia zaawansowanych technologii. Należy do nich m.in. akumulator, który jest obecny zarówno w starszych modelach pojazdu, jak też tych najnowszych. To bateria zasilający cały samochód, która wymaga jednak regularnego ładowania. Tę ważną funkcję spełnia alternator samochodowy, który po raz pierwszy skonstruował Nikola Tesla w 1891 roku.
 

Do czego służy alternator?


Jest on jednym z elementów układu elektrycznego pojazdu. Wytwarza prąd w trakcie pracy silnika, a następnie przekazuje go do akumulatora, gdzie jest magazynowany. Jest on  prądnicą prądu przemiennego. Alternator w samochodach nie zawsze jest taki sam. Wyróżnić możemy alternator samochodowy kompaktowy, który charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami i masą. Innym rodzajem alternatora jest alternator sterowany przez komputer pokładowy W najnowszych samochodach hybrydowych i elektrycznych jego rolę przejmuje silnik elektryczny. 

Alternator jest elementem pojazdu, który zużywa się w wyniku  eksploatacji. W jego obrębie występuje też wiele awarii i dochodzi do niesprawności w jego działaniu. Najczęściej zużyciu ulegają łożyska i szczotki. Uszkodzić się może ponadto regulator napięcia i mostek diodowy, ponadto częstym zjawiskiem jest zwarcie wirnika i stojana, a także przepalenie się uzwojenia. Naprawa i wymiana poszczególnych elementów wymaga wymontowania i rozebrania alternatora. 
 

Wymiana alternatora w samochodzie - kiedy?


Poważniejsze usterki czy też zużycie się kilku elementów jednocześnie bardzo często wymusza wymianę alternatora na nowy. Nie jest dobrym rozwiązaniem wybór używanego alternatora, ponieważ jego żywotność jest znacznie krótsza, tym samym sprawność i wydajność nie są na najlepszym poziomie. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór alternatorów samochodowych przeznaczonych do montażu w konkretnych modelach samochodów. Informacje o kompatybilności z nimi znajdziesz przy poszczególnych opisach. 

informacje dodatkowe: