Jeżeli Twojemu samochodowi jedynie wyznaczasz kierunek jazdy, a podróż w deszczu nie należy do najprzyjemniejszych, to jest to znak, że nastąpił czas na wymianę drążka kierowniczego. Wśród wielu ewentualnych usterek występujących w tym układzie, najniebezpieczniejszą są luzy występujące w drążku kierowniczym. Jego naprawa wymaga wymiany zużytych i uszkodzonych elementów na nowe. Niekiedy najłatwiejszym rozwiązaniem jednak będzie wymiana całego drążka kierowniczego - poprzecznego. Części do każdej takiej naprawy znajdziesz w szerokim katalogu części na e-autoparts.pl. Dzięki czemu tanio naprawisz uszkodzony układ, a z jazdy samochodem znowu będziesz odczuwać komfort.
Drążek kierowniczy - poprzeczny stanowi jeden z kluczowych elementów układu kierowniczego. Można wyodrębnić dwa rodzaje drążków kierowniczych: tzw. podłużne, przekazujące ruch z przekładni do mechanizmu zwrotniczego, jak i tzw. poprzeczne, będące elementem systemu zwrotniczego, który przekazuje ruch pomiędzy zwrotnicami kół. Drążek poprzeczny zapewnia wyrównanie drogi prowadzenia pojazdu, lepszą sterowność oraz zdecydowanie zmniejsza zużycie opon.
Działanie drążka poprzecznego pozwala na bezpieczną i precyzyjną jazdę samochodem. Siły poprzeczne przekazywane przez drążki dążą do układu kierowniczego, który przenosi je dalej poprzez wewnętrzny przegub osiowy do końcówki drążka poprzecznego. Jego specjalne kwitowanie, znajdujące się pośrodku końcówki umożliwia idealne ustawienie kół skrętnych. Sprawia to, że zużycie drążka kierowniczego - poprzecznego ma znaczący wpływ na nasz sposób jazdy, stan techniczny samochodu i wiele innych drogowych czynników.
Zużycie drążka kierowniczego poprzecznego najczęściej objawia się luzami w układzie kierowniczym. Niewątpliwie taki symptom jest niebezpieczny dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Istotnie to też utrudnia eksplorację auta, ponieważ z powodu luzów powstają tzw. zmiany zbieżności kół przednich. Istotnie to obniża precyzyjność prowadzenia samochodu. Należy pamiętać, by drążki kierownicze były wymieniane parami, wspólnie z końcówkami drążków. Charakterystycznymi sygnałami do wymiany drążków kierowniczych są wszelkie piski, hałasy czy stuki pochodzące z komory silnikowej. Warto zwracać uwagę też na wibracje kierownicy, natomiast w krytycznych sytuacjach zużycia drążka poprzecznego kierownica może przestać reagować na minimalne ruchy kierownicą.
Dlaczego warto inwestować w wysokiej jakości klocki i tarcze hamulcowe przed sezonem letni
19-03-2024
Wycieraczki szyb Negotti
11-03-2024
Zmiana lokalizacji magazynu
25-07-2023
Smarowanie układu hamulcowego
07-02-2023
Kody wyposażenia w grupie VW
21-09-2022
Rodzaje wycieraczek Valeo
17-02-2022
Jak dobrać żarówki ksenonowe?
30-11-2021
Kody regionów Subaru
23-12-2020
Schaeffler przejmuje Ruville
15-12-2020
Kompresor klimatyzacji, rodzaje i zasada działania.
17-09-2020