Do czego służy filtr kabinowy? Jak często trzeba wymieniać filtr kabinowy? Czy warto kupić droższy filtr przeciwpyłkowy czy zadowolić się tańszym zamiennikiem ? Takie pytania zadaje sobie przeciętny posiadacz samochodu.
Filtr przeciwpyłkowy, zwany często filtrem kabinowym, oczyszcza powietrze dostarczane do przedziału pasażerskiego w samochodzie. Jest to sprawa dosyć często bagatelizowana przez posiadaczy samochodu ale niesłusznie. Jest to element eksploatacyjny auta, który powinien być wymieniany stosunkowo często. Niedostateczna ilość dopływającego powietrza do strefy kierowcy i pasażerów, może powodować szybsze zmęczenie prowadzącego pojazd i obniżenie koncentracji. Z kolei całkowite usunięcie filtra kabinowego może dać w efekcie zwiększony napływ zanieczyszczeń z otoczenia poruszającego się pojazdu, w tym tak niebezpiecznych dla zdrowia jak pyły zużytych klocków hamulcowych unoszące się nad jezdnią.
Budowa filtra kabinowego nie jest wcale taka prosta jak by sie mogło wydawać. Zanieczyszczenia filtrowane są przez na trzy a nawet cztery warstwy materiału filtrującego. Pierwsza z nich zatrzymuje największe cząstki zaniczyszczeń. Druga jest naładowana elektrostatycznie i higroskopijna co umożliwia zatrzymywanie wszelkiego rodzaju drobnych pyłków i bakterii. Trzecia pełni rolę stabilizatora całego filtra. Występują także filtry z warstwą węgla aktywnego, która ma za zadanie filtrowanie szkodliwych dla zdrowia gazów spalinowych. Tańsze wersje filtrów kabinowych wkłąd filtracyjny wykonany maja z taniej bibuły, nieodpornej na zawilgocenie i znacznie zmniejszającej własciwości filtracyjne.
Generalnie zaleca się wymianę filtra przeciwpyłkowego co najmniej co 20 000 km. Jednak przy przeważającym ruchu miejskim, wymiana filtra kabinowego co 10 000 km nie jest żadną przesadą. Wskazane jest także czyszczenie filtra z nagromadzonych zanieczyszczeń co jakiś czas. W ofercie sklepu z częściami samochodowymi e-autoparts.pl znajdziecie szeroka gamę filtrów kabinowych różnych producentów. Nasze filtry przeciwpyłkowe produkowane są z wysokiej jakości materiałów zapewniających właściwe oczyszczanie powietrza w kabinie kierowcy.
Dlaczego warto inwestować w wysokiej jakości klocki i tarcze hamulcowe przed sezonem letni
19-03-2024
Wycieraczki szyb Negotti
11-03-2024
Zmiana lokalizacji magazynu
25-07-2023
Smarowanie układu hamulcowego
07-02-2023
Kody wyposażenia w grupie VW
21-09-2022
Rodzaje wycieraczek Valeo
17-02-2022
Jak dobrać żarówki ksenonowe?
30-11-2021
Kody regionów Subaru
23-12-2020
Schaeffler przejmuje Ruville
15-12-2020
Kompresor klimatyzacji, rodzaje i zasada działania.
17-09-2020