Filtr paliwa w samochodzie odpowiada za oczyszczanie paliwa z nieczystości, które mogły się dostać do układu paliwowego podczas tankowania wraz z zanieszyszczonym paliwem oraz z wewnątrz układu paliwowego. Zanieszczyszczenia te są niebezpieczne zwłaszcza dla silników diesla z systemem common rail oraz benzynowych z układem wtrysku bezpośredniego. Takie zanieczyszczenia mogą prowadzić do uszkodzenia wtryskiwaczy, a jest to awaria bardzo kosztowna. Dlatego wszelkie oszczędności na filtrze palliwa mogą się skończyć wyjątkowo dużym wydatkiem przy naprawie silnika.
Wszystko zależy od zaleceń producenta samochodu zazwyczaj jest to wymiana co 30 000 km. Niektóre auta japońskie podają okresy wymiany filtrów paliwowych co 120 000 km, jedak nie zaleca sie przekraczania przebiegu powyżej 100 000 km na jednym filtrze paliwa. Generalnie w przypadku samochodów z silnikiem diesla trzeba przyjąc zasadę wymiany filtra paliwa co roku przed każdą zimą. jest to spowodowane odkładaniem się w filtrze paliwa ciężkich frakcji oleju napędowego oraz parafiny, które skutecznie utrudniają przepływ paliwa w układzie.
Czynność wymiany filtra paliwa nie jest zbytnio skomplikowana i może jej dokonać każdy kierowca ze smykałką do majsterkowania. Aby wymienić filtr paliwa należy go najpierw zlokalizować w samochodzie. Gdzie się znajduje filtr paliwa? Jest on najczęściej zlokalizowany pod maską silnią i ma postać metalowej puszki z przyłączonymi wężami paliwowymi. Wymianie może podlegać cały filtr paliwa lub tylko jego wkład, w zależności od konstrukcji samochodu. W niektórych starszych modelach samochodów filtr paliwa znajduje się pod autem, wzdłuż przewodów paliwowych.
W pierwszej kolejności należy zdjąć z niego przewody paliwowe. Po tej czynności można wymienić filtr paliwa zwracając uwagę na kierunek przepływu paliwa. Następnie należy założyć przewody paliwowe zgodnie z tym jak zostały zdjęte. Po założeniu nowego filtra paliwa w przypadku silników benzynowych należy przekręcić kluczyk w statyjce do pozycji włączenia zapłonu, aby pompa paliwowa mogła napełnić nowo założony filtr paliwem. Nowoczesne silniki diesla nie wymagają ręcznego napełnienia filrta i wystarczy nieco dłużej przytrzymac kluczyk w pozycji rozruchu aż pompa paliwa napełni filtr i silnik się uruchomi. Starsze modele silników diesla wymagały użycia ręczej pompki (zgrubienie na przewodzie paliwowym lub dźwignia/przycisk na obudowie filtra paliwa) w celu napełnienia układu paliwem.
W ofercie sklepu z częściami e-autoparts,pl można znaleźć dużą gamę filtrów paliwa do wszystkich marek samochodów. Sklep motoryzacyjny e-autoparts.pl zapenia szybką dostawę zamówionych filtrów paliwa i zapewnia ich najlepszą jakość. Sklep posiada filtry paliwa takich uznanych producentów jak Man, Filtron, Bosch, Hengst, Pulfrux, Champion i wielu innych.
Dlaczego warto inwestować w wysokiej jakości klocki i tarcze hamulcowe przed sezonem letni
19-03-2024
Wycieraczki szyb Negotti
11-03-2024
Zmiana lokalizacji magazynu
25-07-2023
Smarowanie układu hamulcowego
07-02-2023
Kody wyposażenia w grupie VW
21-09-2022
Rodzaje wycieraczek Valeo
17-02-2022
Jak dobrać żarówki ksenonowe?
30-11-2021
Kody regionów Subaru
23-12-2020
Schaeffler przejmuje Ruville
15-12-2020
Kompresor klimatyzacji, rodzaje i zasada działania.
17-09-2020