Lampy kierunkowskazów
Kierunkowskazy w samochodach pełnią niezwykle istotną rolę. Umożliwiają komunikację pomiędzy kierowcami, którzy za ich pomocą sygnalizują zamiar wykonania skrętu w jedną ze stron lub też planowaną zmianę pasa ruchu. Bez możliwości takiej sygnalizacji przy wielu manewrach dochodziłoby do kolizji drogowych. Zasadność stosowania kierunkowskazów oraz konkretne sytuacje drogowe określono w paragrafach 18, 22, 23 i 24 Prawa o ruchu drogowym. Mówi ono również o tym, że sygnalizowanie kierunkowskazem powinno się odbywać zawczasu (min. 4 s przed wykonaniem manewru) oraz wyraźnie.
Lampy kierunkowskazów w świetle prawa
Również lampy kierunkowskazu montowane w samochodach nie są przypadkowe. Ich wygląd i rozmieszczenie reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z nimi światło lampy powinno mieć kolor żółty samochodowy. Powinno też migać z równomierną częstotliwością 3 razy na 2 s, a ich włączenie nie może następować z opóźnieniem większym niż 1 s. Dopuszczalne są inne częstotliwości migania w przypadku awarii jednego ze świateł – innej niż zwarcie.
Lampy dopasowane do modelu pojazdu
Cechą charakterystyczną lampy kierunkowskazu jest jej unikalny kształt, zaprojektowany przez producenta danej marki i modeli pojazdu. Kierunkowskaz, podobnie, jak inne elementy oświetlenia powinien spełniać wymogi techniczne. Jednak przepisy nie narzucają kształtu czy położenia lamp. Dlatego w każdym pojeździe są one inne. Często w nowoczesnych samochodach są wbudowane tzw. lampy zespolone, które łączą kilka różnych funkcji. Wybierając lampy kierunkowskazu do swojego pojazdu należy również zwrócić uwagę na stronę. Modele lewe i prawe są symetryczne w stosunku do siebie, a montaż po przeciwnej stronie jest niemożliwy.