Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » nadwozie » błotniki i zderzaki » nadkole

nadkole

nie znalazłeś poszukiwanej części?
Skorzystaj z katalogu producenta FLORIMEX i wpisz numer znalezionej części w okienko "Szukaj po numerze"
wybierz markę samochodu:
nadkole

Nadkole samochodowe


W każdym samochodzie znajdują się 4 nadkola. Gdyby nie były montowane w samochodach dużo wcześniej, dochodziłoby do powstawania korozji. Zadaniem nadkoli samochodu jest osłanianie karoserii przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak: kamienie wyrzucane z opon, pyły, woda itp. Celem nadkoli jest także wygłuszenie pracy kół, szczególnie przy jeździe na oponach zimowych może być to denerwujące, dlatego nadkola są często dodatkowo wygłuszane. Do wygłuszania najczęściej są stosowane pianki, maty. Są to najlepiej izolujące dźwięk materiały. Element ten przez nieustanny kontakt z czynnikami mogącymi powodować powstawanie ognisk rdzy jest wykonany z tworzywa sztucznego.

W wielu samochodach wykonanie nadkola pozostawia wiele do życzenia, nawet w tych najdroższych mogą zostać łatwo uszkodzone przez czynniki zewnętrzne. Może dochodzić do uszkodzeń mechanicznych, przez które nadkole przestaje spełniać swoje zadanie (przez dziury w nadkolu może dostawać się woda). Przez co przeważnie na dolnych częściach nadwozia powstają ogniska korozji, których naprawa jest bardzo kosztowna, dlatego warto często sprawdzać stan nadkoli pojazdu i w razie potrzeby wymieniać. W wypadku uszkodzenia nadkola w samochodzie objętym gwarancją trzeba je wymienić we własnym zakresie.

Aby wymienić nadkole samochodu, należy podłożyć zabezpieczenia pod koła. Umieścić podnośnik pod wzmocnioną część progów, wymontować koło w celu uzyskania lepszego dostępu do części. Po czym upewnić się, czy podczas zdejmowania nadkola nie dojdzie do uszkodzenia przewodów. Następnie odbezpieczyć nadkole przy użyciu śrubokręta, lub nasadki do odkręcania śrub typu torx. Przy odbezpieczaniu należy uważać, żeby nie uszkodzić mocowań. Montaż nadkola przebiega w odwrotny sposób do demontażu. W przypadku gdy na błotniki dostała się rdza, warto je wymienić wraz z nadkolami.