Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » silnik » smarowanie » oleje

oleje

wybierz markę samochodu:
Uwaga ! Więcej olejów silnikowych znajdziesz w zakładce oleje silnikowe
Inne części z tej kategorii
oleje

Oleje silnikowe


Olej silnikowy to gęsta ciecz o właściwościach smarujących. Zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie ruchomych elementów motoru, jest to bardzo potrzebne, ponieważ dzięki temu, części mniej się zużywają, a silnik pracuje ciszej. Olej odgrywa ważną rolę w chłodzeniu silnika.  Olej w silniku powinien być wymieniany co 10-20 tysięcy kilometrów (zależy to od sposobu używania silnika i jego pojemności), po pokonaniu tego progu olej nadaje się do wymiany, ponieważ zaczyna on tracić swoje właściwości.
 

Jak często nalezy wymieniać olej silnikowy


W samochodach, w których silnik jest używany do jazdy wyczynowej olej należy wymieniać co około 5 tysięcy kilometrów. Ruch części silnika powoduje powstawanie opiłków, które w czasie pracy silnika są transportowane do filtra oleju, podczas wymiany oleju powinien być wymieniony. Poziom oleju można łatwo sprawdzić, należy pamiętać, że można to zrobić po conajmniej 5 minutach postoju silnika, a samochód powinien stać na równej powierzchni. Najpierw otworzyć maskę, wyjąć bagnet, przetrzeć go, następnie ponownie włożyć i wyciągnąć. Poziom na mierniku powinien wynosić między minimum a maksimum. Jeśli oleju jest zbyt mało należy go uzupełnić, ponieważ ciśnienie oleju będzie zbyt duże. Poinformuje o tym kontrolka na desce rozdzielczej, gdy zostanie ona zapalona należy niezwłocznie zatrzymać silnik i uzupełnić braki. Jeśli będzie go za dużo, ciśnienie będzie zbyt niskie.


Jak często sprawdzać poziom oleju silnikowego


Poziom oleju należy często sprawdzać, bo w niektórych silnikach zużycie oleju na 1000km wynosi około 1l. Gdy podczas pracy silnika będą wydobywać się czarne spaliny oznacza to, że olej jest spalanie. Istnieje możliwość, że w silniku ubywa olej przez rozszczelnienie, które powinno zostać usunięte. Jest mozliwe zjawisko, w którym po czasie zaczyna przybywać oleju, wtedy paliwo zaczyna mieszać się z olejem, który przez to traci swoją gęstość. Olej silnikowy wlewany do silnika, olej przekładniowy do skrzyni biegów oraz mostów napędowych w przypadku napędu RWD lub AWD. Do każdego układu jest stosowany specjalny olej. Olej ma swoje parametry, przez które można dostosować do warunków w jakich będzie pracował silnik, oraz do typu silnika. W książce serwisowej samochodu powinny być opisane parametry oleju dla danego silnika, skrzyni czy mostu napędowego.