Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » układ hamulcowy » hamulce tarczowe » zestaw hamulca

zestaw hamulca

wybierz markę samochodu:
Inne części z tej kategorii
zestaw hamulca

Zestaw hamulca


Układ hamowania jest wymagany w każdym samochodzie przez prawo. Hamulce to jeden z najważniejszych elementów w każdym pojeździe. Hamulce spełnią swoje zadanie najlepiej, gdy układ hamulcowy jest sprawny. Amortyzatory spełniają również ważną rolę w hamowaniu. Najważniejsze jest, aby kierowca był trzeźwy i zareagował w odpowiednim momencie. Układ ten odpowiada za zatrzymanie i zwalnianie samochodu. Hamulce powinny być często serwisowane, ponieważ usterki tego układu są niedopuszczalne na drodze. W przypadku usterki podczas jazdy może dojść do bardzo poważnego wypadku, w którym mogą zginąć ludzie i samochody mogą zostać zniszczone.

W czasie przeglądu technicznego w pojeździe głównie sprawdzane są hamulce. W starszych pojazdach silnikowych stosowane były tylko hamulce bębnowe, których siła hamowania pozostawiała wiele do życzenia. W nowoczesnych samochodach są rzadko stosowane (występują tylko na tylnej osi). Starsze niemieckie samochody na tylnej osi miały zamontowane tarczo-bębny, które miały w sobie części tarczowego i bębnowego układu hamulcowego. W dzisiejszych czasach są one wypierane przez skuteczniejszy układ tarczowy, który jest montowany najczęściej na obu osiach. Podczas hamowania siła hamowania przedniej osi musi być większa od osi tylnej. Jest to konieczne, ponieważ w czasie hamowania cały ciężar samochodu przenosi się na przednią oś. Różnica siły hamowania na jednej osi może wynosić jedynie 30%. Większa różnica może powodować "ściąganie" pojazdu na stronę, w której hamulce są mocniejsze.

Dlatego wymiana zestawu hamulca powinna przebiegać w jednym czasie na kołach jednej osi, pozwoli to na odpowiednią siłę hamowania. Najlepiej wymienić klocki i tarcze hamulcowe w jednym czasie, ponieważ gdyby zostały wymienione tylko klocki. Mogłoby to powodować wcześniejsze zużycie klocków i nieodpowiednie dopasowanie ich do tarczy. W samochodach zastosowany jest również hamulec postojowy, który zapobiega stoczeniu się pojazdu, podczas postoju, zjazdu lub wjazdu na wzniesienie.