Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » czyszczenie szyb » dysza spryskiwacza

dysza spryskiwacza

wybierz markę samochodu:
dysza spryskiwacza

Dysza spryskiwacza


Dysza wraz z wycieraczkami pełni w pojeździe bardzo ważną funkcję. Dzięki oczyszczaniu szyby samochodowej z zabrudzeń zapewnia kierowcy dobrą widoczność, co niewątpliwie przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Prawidłowo działające dysze powinny pokryć szybę odpowiednią ilością płynu tak, by wycieraczki mogły z jego pomocą usunąć brud. Rodzaj strumienia oraz jego kształt i ciśnienie wpływają na żywotność podzespołów układu.

Płyn nakładany punktowo uniemożliwia swobodny przesuw wycieraczek w początkowej fazie ich pracy. Wymusza to znacznie większe obciążenia, którym poddany zostaje silnik. W efekcie prowadzi to do skrócenia jego żywotności oraz doprowadza do szybszego zużycia się piór. Dobrze, więc jeśli dysza spryskiwacza rozpyla płyn możliwie jak najbardziej równomiernie po całej powierzchni szyby.

Najczęstszym powodem występowania usterek w tym układzie jest zanieczyszczenie (lub zapchanie) dyszy przez brud, który dostał się tam ze zbiorniczka. Do pęknięcia dysz może przyczynić się stosowanie letniego płynu w trakcie mrozów. Zamarzająca ciecz rozsadza element od środka.