Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » napęd koła, przeguby » krzyżak wału

krzyżak wału

wybierz markę samochodu:
krzyżak wału

Krzyżak wału napędowego 


Krzyżak wału jest przegubem ansychronicznym. Stanowi element łączący wał przekazujący z odbierającym moment obrotowy. Krzyżaki wału wywołują okresową zmianę prędkości obrotowej wału odbierającego. W trakcie jednego obrotu dochodzi do takiego zjawiska dwa razy. Umieszczone są w wałach napędowych, które odpowiadają za przekazywanie napędu z silnika znajdującego się z przodu na oś tylną (w przypadku pojazdów z jednostką napędową umieszczoną z tyłu jest odwrotnie, napęd przekazywany jest na przednią oś).
 

Żywotność krzyżaka wału napędowego


To jeden z niewielu elementów w samochodzie, który jest aż tak wytrzymały. W terenowych autach mogą posłużyć nam nawet przez kilkaset kilometrów i nie sygnalizować konieczności wymiany. Oczywiście duże znaczenie dla ich żywotności ma sposób eksploatacji. Jeżeli nie miały łatwo, z pewnością trzeba będzie je wymienić wcześniej. 

Krzyżak wału napędowego wymaga uwagi, jeżeli słyszysz stukanie, dochodzące spod podłogi. Jest to szczególnie uciążliwe przy przyśpieszaniu i puszczaniu gazu. Im większe jest zużycie, tym częściej dochodzi również do wibracji, które pojawiają się w konkretnym zakresie prędkości obrotowej silnika. Wynika to z nadmiernego luzu. Jeżeli narażasz swoje auto często na ekstremalna jazdę, to istnieje ryzyko, że krzyżak wału pęknie. Wszyscy fani terenowych wycieczek powinni więc regularnie myć i smarować przeguby. Szczególnie ważne jest to w przypadku jazdy po błotnistym terenie. 

Krzyżak wału napędowego wielu kierowców wymienia samodzielnie, ponieważ jest to czynność stosunkowo prosta, nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi i wiedzy. Zwróć uwagę na właściwe smarowanie łożysk i poprawny montaż uszczelnień. Niektóre modele krzyżaków posiadają kalamitki, czyli smarowniczki. Dzięki nim przeguby smarowane są automatycznie podczas ich pracy. Wymagają jednak, co najmniej raz w roku, uzupełnienia smarem.