Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » sprzęgło » tarcza sprzęgła

tarcza sprzęgła

wybierz markę samochodu:
tarcza sprzęgła

Tarcza sprzęgła samochodowego


Tarcza sprzęgła jest elementem eksploatacyjnym, który naturalnie się zużywa i wymaga regularnej wymiany. Uczestniczy ona w procesie przenoszenia napędu z silnika na skrzynię biegów, a więc jest bardzo istotnym elementem mechanizmu sprzęgła ciernego. Wydaje się, że budowa tarczy jest bardzo prosta, w rzeczywistości jednak ma skomplikowaną konstrukcję, co ma wpływ na jej zużycie. Tarcza sprzęgła samochodowego to cienki dysk z okładziną ścierną umieszczoną po jej obu stronach. Na wałek wejściowy skrzyni biegów założyć ją możemy dzięki otworowi, który znajduje się w środkowej części dysku. Napęd od silnika odbierany jest dzięki okładzinom, które potem przekazują go dalej. 

Tarcza sprzęgła samochodowego nie ma jednolitej budowy, natomiast składa się z dwóch części, które ściśle do siebie przylegają. Połączone są ze sobą za pomocą tłumiących sprężyn. To powoduje, że drgania skrętne są tłumione, a więc auto nie szarpie w momencie, kiedy zmniejszamy obroty. To zwalnia nas z ponadprzeciętnej precyzji, która w przeciwnym razie byłaby konieczna, by móc osiągnąć pożądany komfort jazdy. 
 

Tarcza sprzęgła samochodowe się zużyła. Czy wiesz, dlaczego? 


Tarcza przy niewyrównanych obrotach silnika, skrzyni i kół narażona jest na tarcie. Każda zmiana biegu i ruszanie z miejsca prowadzi do ubytków w okładzinie ciernej. Ekstremalna i gwałtowna jazda może więc bardzo szybko doprowadzić do zużycia się sprzęgła, dotyczy to także sytuacji, kiedy nie opanowaliśmy jeszcze dobrze techniki jazdy. Wyjątkowo niekorzystne jest dla tarcz przegrzanie. Na pewno spotkałeś się z określeniem „spalanie sprzęgła”. Przegrzanie materiału ciernego powoduje, że traci on swoje pierwotne właściwości i w ten sposób dochodzi do ślizgania się sprzęgła. Tarcza sprzęgła do wymiany? Sprawdź naszą ofertę!