Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » czyszczenie szyb » silnik wycieraczek

silnik wycieraczek

wybierz markę samochodu:
silnik wycieraczek


Silnik wycieraczek samochodowych


Każdy z kierowców wie jak ważne w bezpiecznym prowadzeniu auta są czyste szyby. Jednym z istotnych warunków aby takie były jest sprawny silniczek wycieraczek. Jego awaria może całkowicie uniemożlliwić pracę mechanizmu wycieraczek samochodowych w sytuacji kiedy najmniej się tego spodziewamy. Kostrukcja silnika wycieraczek jest stosunkowo prosta i nie odbiega od typowych napędów elektrycznych. Dość powiedzieć, że silnik wycieraczek napędza przekładnię ślimakową, z której moment obrotowy przekazywany jest na ramiona mechanizmu wycieraczek. Zadaniem przekładni ślimakowej silnika wycieraczek jest również odpowiednia redukcja obrotów Silniczek wycieraczek ma także regulacje obrotów dzięki czemu nasze wycieraczki moga miec kilka zakresów pracy zależnie od aktualnych warunków pogodowych.
 

Typowe usterki silnika wycieraczek


silnik wycieraczek samochodowychObjawami początków problemów z silnikiem wycieraczek w naszym samochodzie może być hałas dobiegający z jego okolic podczas pracy piór wycieraczek samochodowych lub/oraz nieregularna prędkość przesuwu wycieraczek po szybie, chociaż ten ostatni symptom może także wskazywać na awarię systemu dźwigni mechanizmu wycieraczek. Ogłosy hurgotania dobiegające z silniczka wskazują na zniszczenie łożysk, co kwalifikuje silniczek do natychmiastowej wymiany. Przyczyną gwałtownego zatrzymania całego mechanizmu wycierania szyb samochodowych może być przepalenie bezpiecznika. Jednak powtarzające się takie sytuacje, mogą także wskazywać na możliwe problemy z silnikiem wycieraczek samochodowych. Jednym z nich może być zatarcie mechanizmu wycieraczek, co znacznie zwiększa opory podczas pracy i może skutkować uszkodzeniem silniczka wycieraczek.
 

Co może wywołać awarię silnika wycieraczek


Zazwyczaj jest to normalne zużycie eksploatacyjne tego podzespołu pojazdu. Tak jak inne elementy silnik wycieraczek ma określoną żywotność i wraz z wiekiem samochodu, zużywa się także on. Przyspieszone zużycie może być spowodowane uruchamianiem  w zimie wycieraczek przyparzniętych do szyby samochodu. Silniczek wycieraczek i jego mechanizm przekładni ślimakowej ma wówczas do pokonania znacznie większy opór niż przy normalnej pracy. Może to także prowadzić do uszkodzenia samych ramion wycieraczek, dlatego warto stosować odmrażacze do szyb samochodowych.