Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » nadwozie » lusterka » lusterko

lusterko

wybierz markę samochodu:
lusterko

Lusterko samochodowe


Lusterko samochodowe to część, dzięki której możemy widzieć co się dzieje za pojazdem z każdej strony. Jest to bardzo stare i wygodne rozwiązanie, przez które nie trzeba odwracać się do tyłu, wystarczy tylko rzucić okiem nie odwracając znacznie głowy. Każdy samochód powinien być wyposażony w 3 lusterka: lewe, wewnętrzne i prawe (w innych pojazdach jest ich często więcej ze względu na ich rozmiary). Gdy w czasie kontroli drogowej w samochodzie brakuje lusterka, lub jest ono rozbite nakładany jest mandat karny od 200 do 500 złotych. Lusterka są bardzo ważne, ponieważ bez nich łatwo o kolizję z innym samochodem, na przykład przy skręcie w lewo i wyprzedzaniu. Lusterka mogą również pomóc w cofaniu, choć dla niedoświadczonych kierowców może być to trudne. W przypadku gdy jedno z nich zostanie rozbite, należy je niezwłocznie naprawić.

Wkłady do lusterek są łatwe i tanie w wymianie, dzięki czemu można je wymienić bez użycia specjalistycznych narzędzi. W nowoczesnych samochodach stosowane są różne udogodnienia do korzystania z lusterek. Mogą one być podgrzewane, gdy są zaparowane, zamarznięte, lub mokre, daje to duży komfort jazdy. W wielu przypadkach lusterka są ustawiane elektronicznie, dzięki czemu nie trzeba wyciągać rąk, aby je ustawić, jest tak w przypadku lusterek ustawianych manualnie.
Często w nocy, podczas wschodu i zachodu lusterka odbijają światło słoneczne i z innych samochodów, co może być bardzo niebezpieczne, gdy na przykład na drogę wtargnie pieszy, kierowca nie zauważy go przez ślepiące światła. Rozwiązaniem tego problemu są fotochromatyczne lusterka, które są automatycznie przyciemniane, gdy pada na nie mocne światło, co znacząco poprawia wygodę dla kierowcy pojazdu. Niektóre samochody podczas otwierania i zamykania mają funkcję składania i otwierania lusterek. W nowych samochodach, kamery i czujniki będą zastępowały lusterka. Regulacja lusterek powinna być łatwa, ponieważ przy zmianie kierowcy każdorazowo trzeba je ustawiać, aby kierowca wszystko widział.