Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » układ hamulcowy » wskaźnik zużycia klocków, czujnik

wskaźnik zużycia klocków, czujnik

wybierz markę samochodu:
wskaźnik zużycia klocków, czujnik

Czujnik klocków hamulcowych, zwany również czujnikiem zużycia klocków hamulcowych, jest ważnym elementem układu hamulcowego w samochodzie. Jego głównym zadaniem jest sygnalizowanie kierowcy, kiedy klocki hamulcowe są zużyte i wymagają wymiany.

Czujnik klocków hamulcowych składa się z małej elektrycznej cewki i metalowego styku, który jest umieszczony w bloku hamulcowym. Kiedy klocki hamulcowe są nowe, styk ten jest blisko cewki i nie dochodzi do kontaktu elektrycznego. Kiedy klocki są zużyte i zaczynają tracić grubość, styk zaczyna się zbliżać do cewki i następuje kontakt elektryczny. Ten kontakt elektryczny wysyła sygnał do komputera samochodu, który informuje kierowcę o konieczności wymiany klocków hamulcowych.

Czujnik klocków hamulcowych jest ważny, ponieważ pozwala uniknąć sytuacji, w której klocki hamulcowe są zbyt zużyte i nie są w stanie skutecznie hamować samochodu. Może to prowadzić do sytuacji awaryjnych i zagrożenia bezpieczeństwa na drodze. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan klocków hamulcowych i wymieniać je, gdy to konieczne.