Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » paski napędowe » pasek klinowy » rolka kierunkowa

rolka kierunkowa

wybierz markę samochodu:
rolka kierunkowa

Rolka kierunkowa prowadząca paska klinowego

Sprawna praca silnika spalinowego wymaga odpowiedniego wyposażenia, dzięki któremu będzie możliwe przeniesienie napędu z wału na inne elementy osprzętu. Do tego celu wykorzystywane są paski klinowe i wieloklinowe, które odpowiadają między innymi za napędzanie alternatora. To niewielkie urządzenie pełni istotną rolę w ładowaniu akumulatora, który z kolei jest niezbędny do uruchamiania silnika. Pasek klinowy w zespole napędowym powinien przemieszczać się po konkretnym torze, który nie tylko gwarantuje optymalne przeniesienie napędu, ale też ogranicza do minimum zużycie detalu. Do tego celu służy rolka kierunkowa. Jest to specjalna rolka prowadząca pasek klinowy, dopasowana budową i średnicą do typu oraz modelu pojazdu. 

Budowa i rodzaje rolki prowadzącej pasek klinowy


Zależnie od konstrukcji jednostki napędowej, rolki kierunkowe prowadzące paska klinowego różnią się między sobą wyglądem i parametrami. Do tych najważniejszych zaliczają się średnica oraz ukształtowanie powierzchni bocznej. Jednak ich ogólna budowa jest podobna. Typowa rolka kierunkowa jest złożona z grubościennego pierścienia zewnętrznego. Jest on wykonany z bardzo wytrzymałego materiału, dlatego umożliwia przenoszenie dużych obciążeń udarowych. Jednocześnie korzystnie wpływa na naprężenia wywoływane zginaniem i odkształcaniem. Większość rolek prowadzących pasek klinowy ma wypukłą powierzchnię zbieżną, dzięki której współosiowość kątowa względem toru jazdy jest lepiej utrzymana.

Funkcje rolki kierunkowej


Podstawowym zadaniem, jakie pełni rolka kierunkowa prowadząca paska klinowego, jest utrzymanie prawidłowego naciągu paska rozrządu. Gwarantuje to optymalne warunki pracy całego zespołu oraz ich wzajemną współpracę. Aby system był niezawodny, jest konieczne dobranie części o odpowiednich parametrach. Zakup rolki kierunkowej wymaga dostosowania jej kształtu i średnicy do modelu pojazdu. Niewłaściwie dobrany element może przyczyniać się do zerwania paska rozrządu, a nawet do poważnej awarii silnika.