Części do samochodów e-autoparts.pl
części samochodowe » elektryka » reflektor i jego części » żarówka reflektora

żarówka reflektora

wybierz markę samochodu:
żarówka reflektora

Żarówki reflektora samochodowego


Stosowanie oświetlenia samochodowego, a co za tym idzie żarówek reflektorów w samochodach jest wymagane w Polsce przez prawo. Gdy podczas kontroli jeden z elementów obowiązkowego oświetlenia samochodu będzie niesprawny, zostanie nałożony mandat, a nawet może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny samochodu. Podczas przeglądu technicznego pojazdu, przede wszystkim sprawdzane są światła samochodu, oraz w razie potrzeby są ustawiane. Światła mijania powinny być ustawione w sposób asymetryczny, aby oświetlały drogę przed pojazdem, oraz pobocze. Ich zasięg powinien wynosić około 40 metrów, nie oślepiając przy tym pojazdów jadących z przeciwnej strony.

Światła drogowe oświetlają około 100 metrów drogi przed samochodem. Oświetlenie powinno być w pełni sprawne nie tylko ze względów prawnych, ale również dla własnego komfortu, oraz bezpieczeństwa. Ponieważ przez niesprawne światła, kierowca może nie dostrzec przeszkody na drodze, lub może zostać niezauważony przez innego kierowcę. W każdym samochodzie powinno być 6 kierunkowskazów, 4 światła pozycyjne, 2 światła mijania i 2 światła drogowe. Dodatkowym oświetleniem są światła przeciwmgielne oraz dzienne. Żarówki to części samochodu, które powinny być stosunkowo często wymieniane, ponieważ z czasem (szczególnie widać to w żarówkach ksenonowych) tracą one swoją moc, co obniża komfort jazdy.

Żarówki w samochodach można bardzo łatwo wymienić, każdy może to wykonać bez pomocy specjalistycznych narzędzi, należy jedynie pamiętać, żeby do reflektora nie dostały się żadne zanieczyszczenia. Najczęstszą usterką w żarówkach samochodowych jest przepalenie spowodowane wyeksploatowaniem części lub zbyt wysokim napięciem w instalacji. Czasami zdarza się przepalenie bezpieczników świateł, wtedy należy je wymienić na nowe. W przypadku gdy problem z przepalanym bezpiecznikiem nie ustępuje, przyczyny należy szukać w wiązce elektrycznej danego obwodu.


informacje dodatkowe: